MARS EXPRESS. ŚWIAT, KTÓRY NADEJDZIE - KOSTNICA - POZORNIE MARTWA STREFA || Kostnica.Com.PL

MARS EXPRESS. ŚWIAT, KTÓRY NADEJDZIE

Dynamiczny cyberpunkowy kryminał rozgrywający się na skolonizowanym przez ludzi Marsie. Zachwycająca francuska animacja Mars Express. Świat, który nadejdzie (reż. Jérémie Périn) to jeden z tytułów 15. Przeglądu Kina Francuskiego w Kinie Pod Baranami. Pokaz filmu w poniedziałek, 10 czerwca, o godzinie 18.00 poprzedzi prelekcja, którą wygłosi filmoznawca Jan Sławiński, znany jako Anonimowy Grzybiarz.

Mars Express. Świat, który nadejdzie to pełen zaskakujących pomysłów wizualnych, dynamiczny, cyberpunkowy animowany kryminał, którego akcja pulsuje w rytm muzyki elektronicznej. To wciągająca i bezkompromisowa wizja przyszłości, w której sztuczna inteligencja zamieszkuje wśród ludzi. 

Głównymi bohaterami tej futurystycznej animacji są detektywi: Aline Ruby i jej partner, android Carlos Rivera. Gdy otrzymują pozornie zwykłe zlecenie odnalezienia zaginionej studentki, nawet nie podejrzewają, że właśnie znaleźli się w centrum globalnej afery. Głosom filmowym postaciom użyczyli m.in. Léa Drucker (Jeszcze nie koniec) i Mathieu Amalric (Motyl i skafander).

Film Mars Express. Świat, który nadejdzie nawiązuje do takich klasyków jak Ghost in the Shell czy Blade Runner, jednocześnie rozwijając szczególnie aktualne dziś wątki dotyczące miejsca sztucznej inteligencji w naszej codzienności. Animacja znalazła się w selekcji 76. MFF w Cannes oraz w Konkursie Głównym jednego z najważniejszych wydarzeń światowej animacji – Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy. Była również nominowana do Cezara w kategorii Najlepszy Film Animowany. 

Pokaz filmu Mars Express. Świat, który nadejdzie w poniedziałek, 10 czerwca, poprzedzi prelekcja, którą wygłosi Jan Sławiński – absolwent filmoznawstwa i Tekstów Kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim. Miłośnik filmów, komiksów i filmów na podstawie komiksów. Od ponad dekady prowadzi popkulturowy blog jako Anonimowy Grzybiarz.

Film prezentowany jest w ramach 15. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego w Kinie Pod Baranami, który potrwa od 7 do 13 czerwca. 

reż. Jérémie Périn, Francja 2023, 83’

MFF w Annecy 2023 – nominacja: Najlepszy film

Cezary 2024 – nominacja: Najlepszy film animowany

Nagrody Lumiere 2024 – nominacja: Najlepszy film animowany

W niedalekiej przyszłości Aline Ruby i pomagający jej android Carlos Rivera pracują jako prywatni detektywi. Zostają wynajęci przez wpływowego biznesmena, aby wytropić niebezpiecznego hakera. Oboje trafiają na Marsa, gdzie wpadają na ślad mrocznej zagadki, korupcji i zaginionej dziewczyny, która być może skrywa tajemnicę dotyczącą przyszłości sztucznej inteligencji.

Mars Express… to film fantastycznonaukowy, który w autorski sposób rozwija tradycje dystopijnych arcydzieł, takich jak Blade Runner, czy Ghost in the Shell. Łącząc animację 2D i 3D, ten futurystyczny, pełen spektakularnych scen akcji thriller neo-noir ukazuje w zaskakujący sposób technologiczne wyzwania, przed którymi stoi dzisiejszy świat. Stawia też pytania dotyczące niebezpieczeństw i dylematów związanych ze współistnieniem ludzi u boku maszyn. Co czuje sztuczna inteligencja? Czy na nowej planecie ludzkość ma szansę na świeży start? Czy ludzie zechcą wpuścić do swojego świata androidy? I czy one będą chciały w nim zostać?

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *