„Prawdziwa historia Frankensteina”, W. Jabłoński, S. Folkman - KOSTNICA - POZORNIE MARTWA STREFA || Kostnica.Com.PL

„Prawdziwa historia Frankensteina”, W. Jabłoński, S. Folkman

1819 rok. W pewnym dużym mieście płonie biblioteka kurii biskupiej. Sprawca oddala się od pożaru i klucząc po ulicach w celu uniknięcia pogoni i zdemaskowania, gorączkowo wspomina wypadki, które doprowadziły go do tej dramatycznej sytuacji. Gdy w witrynie księgarni spostrzega powieść Frankenstein, szczególnie jaskrawo odżywa w nim wspomnienie spotkania z Mary Shelley w Szwajcarii na przełomie wiosny i lata 1816 roku…

Prawdziwa historia Frankensteina to podróż do źródeł fenomenu, jakim stała się historia szalonego naukowca, który zapragnął pokonać śmierć i wskrzeszać zmarłych. To także opowieść o życiu pewnego młodzieńca, którego nieprawdopodobne pragnienia doprowadziły ostatecznie na krawędź życiowej klęski. Nowożytny Prometeusz to wędrówka za kulisami historii medycyny, nauki, ale także spirytyzmu, okultyzmu oraz… literatury. Kto i w jakich okolicznościach zainspirował Mary Shelley do napisania słynnej powieści? Jaka była prawdziwa historia doktora Frankensteina?

Zastanawialiście się kiedyś, jak bardzo musielibyście dotknąć śmierci, aby jej cień odcisnął piętno na całym waszym życiu?

Oskar Voss Hauke, główny bohater powieści Prawdziwa historia Frankensteina, czuł na karku jej oddech od wczesnych lat młodzieńczych. Jako dziecko medyka działającego u schyłku osiemnastego wieku obserwował bezskuteczne metody leczenia, boleśnie dostrzegał ludzką bezradność wobec śmierci, która coraz śmielej odbierała mu przyjaciół i rodzinę. Takie doświadczenia nie mogły pozostać bez konsekwencji dla młodego, ciekawego świata umysłu Vossa.

Witold Jabłoński i Sławomir Folkman w mistrzowski sposób opowiedzieli historię młodości postaci, która mogła posłużyć Mary Shelley do stworzenia jednego z najciekawszych bohaterów światowej literatury. Miłośnicy historii o doktorze Frankensteine będą, tak jak ja, zachwyceni tą książką, którą polecam z całego serca.

– Izabela Grabda, autorka serii „Flawaris”
oraz powieści Nie będę aniołem i Zmarnowany rozsądek

Witold Jabłoński, mistrz słowa, autor, który potrafi snuć opowieść w sposób pierwszorzędny, po raz kolejny zachwyca i zaskakuje. Wraz ze Sławomirem Folkmanem stworzył historię, która nie tylko pochłania czytelnika od pierwszych stron, ale oczarowuje każdym akapitem. Perypetie bohaterów wciągają wręcz hipnotyzująco, a z każdą kolejną stroną okazuje się, że autorzy mają nam coraz więcej do zaoferowania. Całości dopełniają czarny humor, złowieszczy klimat i emocjonująca afera kryminalna. Nie mogłem się oderwać!

— Maciej Kaźmierczak,
autor powieści Martwy ptak, Dziennikarz i Nikt

Witold Jabłoński (ur. 1957 w Łodzi) – pisarz z dorobkiem liczącym ponad 20 powieści i tłumacz. Do najbardziej znanych jego utworów należą: inspirowany życiem Witelona cykl „Gwiazda Wenus, Gwiazda Lucyfer”, cykl polskiej fantasy historycznej „Słowiańska apokalipsa” oraz książki inspirowane mitami słowiańskimi: Dary bogów (2019), Popiel. Syn popiołów (2020) i Wanda (2021). Inne jego powieści to: Dzieci nocy (2003), Fryne hetera (2008), Kochanek Czerwonej Gwiazdy (2011) i Miasto Nawiedzonych (2013).

Sławomir Folkman (ur. 1970 w Inowrocławiu) – pomysłodawca i redaktor prowadzący serii klasycznych powieści fantastycznonaukowych „Wehikuł czasu” Domu Wydawniczego REBIS. Od ponad trzydziestu lat współpracuje z wydawcami jako redaktor merytoryczny i konsultant cyklu „Kroniki Diuny” Franka Herberta i wszelkich wydawnictw „okołodiunowych”. Poligraf, na co dzień zajmuje się DTP i grafiką komputerową.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *