RADYKALNI. TERROR – PRZEMYSŁAW PIOTROWSKI | KOSTNICA - POZORNIE MARTWA STREFA || Kostnica.Com.PL

Radykalni. Terror – Przemysław Piotrowski RECENZJA PATRONUJEMY

RECENZJA

RADYKALNY TERROR

Kiedy Piotrowski zadebiutował całkiem niezłym, ale tylko niezłym „Kodem Himmlera”, nic nie zapowiadało tak ciekawego dalszego rozwoju kariery. A jednak. Choć przewidywalna, „Droga przez piekło” okazała się znakomitą pozycją dla miłośników mocnych wrażeń, a pierwszy tom „Radykalnych” pokazuje, że autor nie zwalnia tempa i nie zaniża poziomu. Przy okazji jego najnowsza książka to bardzo realistyczny, przerażający thriller pokazujący do czego może dojść, jeśli nie przejrzymy na oczy.

Niedaleka przyszłość. W roku 2023 zalew migrantów z Afryki Północnej i krajów Bliskiego Wschodu doprowadził do licznych konfliktów w Europie, a także podziału samego kontynentu. Radykalny islam zdobywa coraz większe wpływy, coraz gorsze rzeczy dzieją się w poszczególnych krajach, a ludzie zaczynają widzieć nadzieję w skrajnej prawicy. W takim świecie nie łatwo jest żyć, a w jeszcze trudniejszej sytuacji są takie osoby jak Kuba – chłopak, który będąc w Hiszpanii na wymianie studenckiej zakochuje się z wzajemnością w Arabce Nawal. Kiedy dziewczyna zostaje zamordowana  z tego właśnie powodu, a on sam wraz z przyjacielem Michałem cudem tylko nie traci życia, staje się jasne, że obaj nie mogą tak zostawić tej sprawy. Szczególnie, że uprowadzona zostaje ukochana Michała, Monika. Do tej dwójki desperatów dołącza jej brat, żołnierz Legii Cudzoziemskiej i tak zaczyna się ich wyprawa w sam środek piekła. Wyprawa, z której najpewniej nie wrócą żywi…

Tak, jak poprzednie książki Piotrowskiego, tak i ta jest przede wszystkim skierowana do mężczyzn, jednakże tematyka, którą porusza sprawia, że staje się lekturą wymykającą się takim właśnie ograniczeniom. Jest tutaj szybka akcja, treść jest krwawa i brutalna, a całość przypomina sensacyjną historię drogi, niemalże postapokaliptyczną, ale powieść ma w sobie coś, co sprawia, że może spodobać się także tym, którzy za podobnymi elementami nie przepadają. Wystarczy, że nie odrzuca ich taka gatunkowa otoczka, a znajdą w niej naprawdę ciekawą wizję świata przyszłości, nutę romansu, coś z przygodowej opowieści i bardzo dużo komentarza aktualnej sytuacji. Sytuacji, w której zamachy terrorystyczne nazywa się incydentami, a prawdziwe bliskowschodnie pochodzenie sprawców stara się ukryć pod różnymi innymi hasłami. Sytuację, gdy eufemizmy wypierają prawdę, a strach narasta. Piotrowski nie milczy, jego dzieło nie jest delikatne ani łagodne, ale w tym tkwi właśnie jego siła.

Poza tym „Radykalni” są powieścią naprawdę dobrze napisaną i sprawnie poprowadzoną. Zaangażowanie w gorący temat emigracji i ataków terrorystycznych z nią związanych dodaje całości wartości i realnego posmaku. I przeraża, bo to, co opisuje Piotrowski ma szansę zaistnieć, jeśli nie zaczniemy myśleć. Warto więc „Terror” poznać zarówno jako przestrogę, jak i mocną rozrywkę. Polecam.

Michał Lipka30

RADYKALNI. TERROR

Rok 2023. Europa powoli traci integralność, a wielomilionowa migracja muzułmanów z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu zalewa targany konfliktami kontynent. Układ z Schengen to przeszłość, strefy szariatu w największych metropoliach rozrastają się w zastraszającym tempie, imigranckie getta toczy rak radykalnego islamu. W odpowiedzi do głosu zaczyna dochodzić skrajna prawica.

Kuba Polak na wymianie studenckiej w Hiszpanii zakochuje się w pięknej Arabce, z którą spodziewa się dziecka. Jego szczęście nie trwa jednak długo, wybranka pada ofiarą zabójstwa honorowego, a on wraz ze swoim przyjacielem Michałem ledwo uchodzą z życiem. Kiedy uprowadzona zostaje partnerka Michała, mężczyźni wraz z jej bratem Krzyśkiem, żołnierzem Legii Cudzoziemskiej, ruszają za mordercami Nawal i porywaczami Moniki. Ich droga przez tętniącą wzbierającą nienawiścią Europę staje się dla młodych ludzi przeprawą przez piekło.

„Radykalni. Terror” to mroczna wizja Starego Kontynentu, która wcale nie jest tak nieprawdopodobna i odległa, jak mogłoby się nam wydawać. To historia młodych ludzi, którzy wkraczają w życie, gdy świat zaczyna trząść się w posadach, aby wkrótce runąć i zalać wszystkich falą niewyobrażalnego okrucieństwa. To dopiero początek. Wojna jest nieuchronna. Ludzie znów będą zabijać w imię Boga…

Tytuł: Radykalni. Terror
Autor: Piotrowski Przemysław
Wydawnictwo: Wydawnictwa Videograf S.A.
Numer wydania: I
Data premiery: 2017-04-26
Rok wydania: 2017

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *