Sherlock, Lupin i Ja, cz. 1: Trio Czarnej Damy – Irene Adler | KOSTNICA - POZORNIE MARTWA STREFA || Kostnica.Com.PL

Sherlock, Lupin i Ja, cz. 1: Trio Czarnej Damy – Irene Adler

9788378955597PRZYGODY MŁODEGO SHERLOCKA HOLMESA

Któż z nas nie zna najlepszego detektywa w historii? Sherlock Holmes cieszy się niesłabnącą popularnością już od niemal 130 lat, wciąż pojawiając się a to na ekranach kin, a to w serialach, to znów książkach, a nawet komiksach i grach. Powstała także seria powieści dla dzieci, która ukazuje losy nastoletniego Sherlocka i dwójki jego przyjaciół, którzy przeszli do legendy. Seria udana i ciekawa, potrafiąca przynieść wiele rozrywki nawet dorosłym czytelnikom.

Irene Adler ma dwanaście lat i wakacje roku 1870 spędza Saint-Malo. Tak się jednak składa, że jednocześnie w mieście przebywa dwóch nieco od niej starszych chłopców, których los postawi na jej drodze. Pierwszym z nich jest Sherlock Holmes. Za kilka lat zostanie sławnym na cały świat detektywem, ale w chwili obecnej jest niezwykle mądrym i dociekliwym nastolatkiem zainteresowanym piratami. Drugi to Lupin, a właściwie Arsène Lupin, ale kto by chciał być nazywany takim imieniem? Obecnie jest kolejnym zwykłym-niezwykłym nastolatkiem, chociaż w przyszłości zostanie (nie)sławnym złodziejem/dżentelmenem. Irene pasuje do nich znakomicie – buntownicza, inteligentna, mądra i wygadana. Ale czy któreś z nich mogłoby sądzić, że wpakują się razem w kryminalną aferę? Kiedy znika diamentowa kolia, morze wyrzuca na plażę zwłoki, a na dachach widywana jest dziwna postać, trójka dzieci angażuje w prywatne śledztwo, które przerasta miejscowych stróżów prawa…

Powieści i opowiadania o przygodach Sherlocka Holmesa nigdy nie były opowiedziane z jego perspektywy. To jego drogi przyjaciel Watson spisywał zawsze to, co spotykało detektywa, kto jednak mógłby załapać za pióro, w czasach, kiedy ci dwaj jeszcze się nie znali? Wybór padł na Irene Adler, postać, z którą łączyły Sherlocka pewne romantyczne więzy. Co ciekawe w książkach Conan Doyle’a pojawiła się ona tylko raz, w jednym opowiadaniu. Resztę dopisała tradycja, czyniąc ją jedną z najważniejszych postaci holmesowego kanonu. A teraz także i narratorką/autorką nastoletnich przygód tego bohatera.

Kto kryje się za jej postacią? Pomysł na połączenie losów trzech bohaterów literackich w opowieści dla młodzieży narodził się w głowie włoskiego pisarza Pierdomenico Baccalario, autora chociażby „Ulyssesa Moore’a”, a całość wykonał pisarz kryminałów dla młodych czytelników, Alessandro Gatti („Kieliszek trucizny”). Jak wyszło? Bardzo ciekawie, bo choć to utwór dla dzieci, zdecydowanie powstał z fascynacji tematem, a puszczenie oka do starszych czytelników, którzy znają przygody Sherlocka i Lupina dodaje całości smaku. Poza tym sama fabuła, wraz z zagadką i młodzieżowymi przygodami, jest naprawdę udana, a lekki styl spodoba się młodym odbiorcom.

Podsumowując, bardzo ciekawa publikacja. Ładnie wydana i ilustrowana, z porcją stylizacji. Warto ją polecić młodym, warto też sięgnąć samemu, jeśli młodym pozostało się już tylko duchem. Polecam.

Michał Lipka

Share

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *