To na DVD – KONKURS Pennywise # RECENZJA - KOSTNICA - POZORNIE MARTWA STREFA || Kostnica.Com.PL

To na DVD – KONKURS Pennywise # RECENZJA

Konkurs TO NA DVD ZAKOŃCZONY

Zgodnie z wcześniejsza obietnicą i oczywiście z okazji premiery TO na DVD zapraszamy do konkursu. 
Nagrody w postaci DVD z filmem TO – IT ufundował Galapagos. 
Każdy kto ma ochotę powalczyć o nagrodę musi 🙂 

– wysłać do nas maila na adres konkurs@kostnica.com.pl , z odpowiedziami na nasze konkursowe pytania 
– w tytule maila wpisać TO NA DVD 
– maila wysłać do dnia 09.02.2018 

Po 09.02.2018 rozlosujemy zwycięzców, którzy otrzymają nagrody – wyniki pojawią się na tej stronie. 

PYTANIA: 

1 – w którym roku odbyła się premiera książki Stephena Kinga TO ?
2 – z ilu odcinków składał się mini serial TV TO ?
3 – w filmie TO z 2017 roku, rolę Richieego Toziera, zagrała gwiazda pewnego popularnego serialu – jakiego ?

Zwycięzcy: Barbara Kot, Jarosław Wilczyński

RECENZJA

TO DOBRA EKRANIZACJA

Na żadną adaptację prozy Kinga nigdy nie czekałem tak, jak na „To”. Cóż, zbyt wiele widziałem w swoim życiu ekranizacji jego powieści i opowiadań by mieć nadzieję, że jeszcze kiedyś powstanie dobry film sygnowany jego nazwiskiem. Zresztą na początku także „To” nie wypatrywałem jakoś szczególnie, choć książkę uwielbiam. Jednak pierwsze zwiastuny, a potem kolejne i kolejne, i kolejne, coraz bardziej zaczęły mnie intrygować, a sama produkcja pociągać. Kiedy w końcu ją obejrzałem, poczułem pewien zawód – zapowiadała się bowiem najlepsza kingowska adaptacja być może nawet od czasów niezapomnianego „Lśnienia”, a tymczasem otrzymałem film zaledwie dobry. Ale dobry to o wiele więcej, niż mają do zaoferowania podobne obrazy. Szczególnie, że i realizatorsko, i aktorsko to naprawdę znakomita pozycja nie tylko dla miłośników powieści Króla Horroru, ale także – a może przede wszystkim – dla miłośników dobrych opowieści grozy.

Jest jesień roku 1988, Derry. W trakcie ulewy mały Georgie puszcza papierową łódkę wraz z płynącą ulicami wodą, kiedy nagle z kanału woła go klaun. Chwila rozmowy, chwila niepewności… Ciało Georgie’ego nigdy już nie zostaje odnalezione. Deszcz zmywa krew do kanału.

Lato następnego roku. Starszy brat Georgiego, Bill, nadal nie potrafi pogodzić się ze stratą. Obsesyjnie bada, gdzie mogły spłynąć zwłoki, chce je odnaleźć i przekonać się, co się stało. Wraz z przyjaciółmi, Richiem Tozierem, Eddiem Kaspbrakiem i Stanem Urisem, włóczy się po okolicy, mierzy z lokalnymi bandytami i spędza wakacje, jak to na nastolatka przystało. Niestety, już wkrótce z dwójką nowych towarzyszy, Benem Hanscomem i śliczną Beverly Marsh, będzie musiał stawić czoła złu, które zaczyna prześladować dzieci w Derry. Złu, które kilka miesięcy wcześniej zabiło jego brata i może to samo zrobić z każdym z nich…

Pierwsze, co należy zaliczyć twórcom filmowego „To” na plus, to fakt, że nawet nie próbowali przełożyć całej powieści Kinga na język filmu. Książka ta to w końcu jedno z najbardziej obszernych dokonań pisarza, grubo ponad tysiąc stron lektury podanej wcale nie największą czcionką. Na dodatek to opowieść bardzo rozbudowana, co dobrze dałoby się uchwycić jedynie w serialowej formie. Jej akcja dzieje się na dwóch płaszczyznach czasowych, w latach 80. i 50. W tych pierwszych bohaterowie są już dorośli, jednak zło, z którym mierzyli się w dzieciństwie, powraca. By móc stawić mu czoła, muszą pogrzebać we własnych wspomnieniach sprzed niemal trzech dekad i przypomnieć sobie cały przebieg starcia z Tym. Scenarzyści filmu zdecydowali się opowiedzieć nam jedynie o młodych latach Billa i jego ekipy – dorosłość poznamy zapewne w drugim filmie. Kasowy sukces „Tego” otworzył drzwi kontynuacji, swoją drogą planowanej jeszcze zanim pierwsza część wkroczyła do kin.

Całość zawiera oczywiście wiele zmian w stosunku do tego, co opowiedział King, sceny grozy skondensowano, usunięto wiele wątków (dobrze się stało, że nie ma tutaj elementów seksu między dziećmi, co nawet w powieści było niestrawne), ale zachowano wakacyjno-przygodowy charakter całości. Dzieci nie straciły także nic ze swej realności, klną więc, próbują tego, co zakazane, w głowach też maja i seks, i miłostki. Groza, która je atakuje okazuje się brutalna, ale i komiczna. Jak na losy zabójczego klauna przystało. Bywa więc krwawo, nie brakuje napięcia, trochę brak w tym wyważenia, ale i tak ogląda się to znakomicie. Szczególnie, że aktorzy zostali naprawdę dobrze dobrani i niemal wszyscy (wcielająca się w Bev Sophia Lillis niestety rozczarowuje) świetnie zagrali. Najlepiej wypadają jednak i tak Bill Skarsgård w roli klauna Pennywise’a oraz znany ze „Stranger Things” Finn Wolfhard grający Richiego Toziera. Oni kradną ten film i wypadają po prostu bezbłędnie – a nawet obłędnie.

A jak przedstawia się wersja DVD? Dodatki są skromne, to prawda, ale takie, na jakie liczyłem. Owszem, lubię wszelkie materiały zza kulis, nieudane sceny, wywiady etc., ale to wszystko nie ma znaczenia, kiedy mogę obejrzeć sceny wycięte. A tu mogę – i niczego więcej mi nie potrzeba. Jeśli zatem nie widzieliście jeszcze „Tego”, a lubicie Kinga albo po prostu macie ochotę na dobry horror (jeśli chodzi o adaptacje dzieł Króla to ten film należy do tych najlepszych, mimo wszystko), koniecznie powinniście poznać to dzieło. Warto.

Michał Lipka

Wytwórnia: WB
Reżyser: Andy Muschietti
Scenariusz: Chase Palmer, Cary Fukunaga, Gary Dauberman
Producent wykonawczy: Richard Brener, Doug Davison, Toby Emmerich, Marty P. Ewing i inni

Muzyka: Benjamin Wallfisch

IT – TO 08.09.2017


Opis filmu:
Rekordzista box office! Najlepszy film grozy wszech czasów! Arcydzieło Stephena Kinga w nowej odsłonie. W miasteczku Derry siedmioro dzieci łączy siły przeciwko przerażającej nadnaturalnej istocie, która od wieków nawiedza prowincjonalną miejscowość. Tańczący klaun Pennywise, TO potwór o nieopisanych mocach. Aby stawić czoło najgorszym koszmarom i przeżyć, dzieciaki będą musiały trzymać się razem

 

Rok produkcji: 2017
Kraj produkcji: USA
Czas trwania filmu: 129 min.
Wersja wydania: 1
Wersje językowe filmu: angielskie, polskie, rosyjskie, tureckie
Dźwięk wersji oryginalnej filmu: Dolby Digital 5.1
Napisy: ukraińskie, słoweńskie, estońskie, litewskie, łotewskie, angielskie, polskie, rosyjskie, tureckie, bułgarskie, chorwackie
Wersja dla niesłyszących: angielskie
Licencja: film do sprzedaży detalicznej bez licencji do wypożyczania
Dodatki:  Sceny niewykorzystane

Stephen King podczas pokazu IT w Bangor w stanie Maine.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.