Carrie – Stephen King | KOSTNICA - POZORNIE MARTWA STREFA || Kostnica.Com.PL

Carrie – Stephen King RECENZJA

KRWAWA CARRIE

Można długo wymieniać najlepsze powieści w karierze Kinga, napisał ich w końcu kilkadziesiąt, długo także można wyliczać te najbardziej znaczące, najbardziej osobiste czy też mające największy wpływ na literaturę i grozę. Ale jest przecież ta jedna jedyna, od której wszystko się zaczęło – „Carrie”. Genialny debiut Króla i jedna z najwspanialszych książek, jakie stworzył, która ukazała się jako czwarty tom Kolekcji Mistrza Grozy.

Nastoletnie Carrie to dziewczyna, której nie lubi chyba nikt w szkole. Niezbyt urodziwa, dziwna, wychowywana przez opętaną religijnie matkę, służy za szkolne pośmiewisko. Wszytko zmienia się wraz z pierwszą miesiączką, gdy w dziewczynie, wraz z kobiecością, przebudzają się zdolności telekinetyczne. Zaproszona na szkolny bal jest nieświadoma, że oznacza to kolejną porcję upokorzeń, ale i jej prześladowcy nie mają najmniejszego pojęcia, jaki koszmar ściągną na siebie…

Debiut Kinga to zarazem jedna z najlepszych powieści w jego karierze; mówiłem to już na wstępie, powtórzę raz jeszcze. Nie przesadzona, pozbawiona dłużyzn jakie zdarzać mu się będą w przyszłości, czyta się jednym tchem i zachwyca od początku do końca. Przejmuje, wzrusza, drażni… Niewiele jest tu grozy, ale nie dla grozy Kinga się czyta. Największą siła jego książek są portrety społeczno-psychologiczne i przeważające wątki obyczajowe, a tych na pewno tutaj nie brakuje.

Nie znaczy to jednak, że czytelnicy nie uświadczą w „Carrie” typowo horrorowych elementów. Jest ich całkiem sporo (nie mylcie ich oczywiście z grozą, bo straszenie w literaturze prawie nigdy się nie udaje) i są to najlepsze z podobnych elementów w karierze Króla. Szczególnie finał, który ma wszystko to, czego potrzeba dobrej, krwawej opowieści, typowej dla amerykańskich realiów i swoich czasów.

A minusy? Powieść, owszem, posiada ich nieco – głownie tych, charakterystycznych dla debiutantów – ale są one niemal niedostrzegalne i w niczym nie psują odbioru. Tak więc, jeśli lubicie Stephena Kinga po prostu musicie przeczytać „Carrie”. Koniecznie. Jeśli nie… cóż… i tak polecam. Jest to książka tak świetna, że może polubicie Króla Horroru.

Michał Lipka

KING STEPHEN [wejdź]
KONIEC WARTY – Stephen King
PRZEBUDZENIE – Stephen King
ŁOWCA SNÓW Dreamcatcher – Stephen King
SMĘTARZ DLA ZWIERZAKÓW Pet Sematary – Stephen King
POD KOPUŁĄ – Stephen King
RĘKA MISTRZA – Stephen King
ROSE MADDER – Stephen King
WSZYSTKO JEST WZGLĘDNE – Stephen King
BEZZSENNOŚĆ – Stephen King
ZIELONA MILA – Stephen King
MARTWA STREFA – Stephen King
MARZENIA I KOSZMARY – Stephen King
SZKIELETOWA ZAŁOGA – Stephen King
OCZY SMOKA – Stephen King
TO – Stephen King
CZARNA BEZGWIEZDNA NOC – Stephen King
MIASTECZKO SALEM – Stephen King
NOCNA ZMIANA – Stephen King
UCIEKINIER Stephen King jako Richard Bachman
CUJO – Stephen King
BASTION – Stephen King
PO ZACHODZIE SŁOŃCA – Stephen King
DALLAS 63 – Stephen King
SKLEPIK Z MARZENIAMI – Stephen King
CZTERY PORY ROKU – Stephen King
JOYLAND – Stephen King
DOKTOR SEN – Stephen King
PAN MERCEDES – Stephen King
Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *