Krew Zapomnianych Bogów | | KOSTNICA - POZORNIE MARTWA STREFA || Kostnica.Com.PL

Krew Zapomnianych Bogów

krew-zapomnianych-bogowKILKA SŁÓW O SŁOWIANACH

Horror ma wiele odcieni. Strach pojawiał się od wieków i pojawia nadal w równej formie. Boimy się duchów, kosmitów, wampirów, wilkołaków. Tradycja i nowoczesność mieszają się w jedno. Grupa młodych autorów spróbowała swoich się w temacie grozy osadzonej w słowiańskich ramach. Co z tego wyszło?

Pradawne bóstwa, przesądy, rytuały, amulety, magia, demony i mrok. W minionych czasach lęków był więcej niż teraz. A nasi przodkowie mieli też całe mnóstwo sposobów radzenia sobie z nimi. Ich codziennością było życie na granicy tego, co zwykłe z tym, co mroczne, przerażające i nieziemskie. Kruchy rozejm? Koegzystencja oparta na konkretnych zasadach? Wzajemna tolerancja czy próby przetrwania w obliczu tego, co potężniejsze? W czasach słowiańskich lęk był warunkiem przetrwania, unikania tego, co mogło nas zabić. Ale nie zawsze. Teraz dawne lęki powracają w nowej odsłonie.

Trzynastu autorów napisało piętnaście tekstów, które mierzą się z grozą odległych czasów, zarówno przenosząc nas do minionych wieków, jak też przenosząc tamtejsze zło do naszej teraźniejszości. I jest nieźle, niestety czuć zarazem, że za opowiadania odpowiadają debiutanci. Brak im pewnego wyważenia i doświadczenia, ale kryje się w tym pewien urok. Infantylność i naiwność młodych niewprawionych autorów prosperujących do tego, by zostać zapamiętanymi. Czy są tego warci? W tej chwili trudno ocenić, ale nie czuję by powinni darować sobie pisanie. Za parę lat może wyjść z tego coś ciekawego, póki co jest poprawnie, momentami naprawdę nieźle, choć momenty gorsze także się zdarzają.

Na szczęście „Krew zapomnianych bogów” czyta się bez bólu. Każde z opowiadań o typowy lekki tekst do poczytania w ponure jesienne wieczory, kiedy nie ma nic w telewizji, a nosa nikt nie chciałby wyściubić za próg. Na kolana nie powalają, ale jako niezobowiązująca rozrywka znajdzie swoich zwolenników.

Michal Lipka

 

wydawnictwo: Horror Masakra

autorzy: Sylwia Błach, Marcin Piotrowski, Karolina Kaczkowska, Tomasz Czarny, Krzysztof Haczyński, Dagmara Adwentowska, Patryk Hirsekorn, Piotr Borowiec, Piotr Ferens, Sandra Gatt Osińska, Maciej Szymczak, Piotr Borlik, Flora Woźnica

Share

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *