Dzieci zapomniane przez Boga – Graham Masterton powraca #PATRONUJEMY - KOSTNICA - POZORNIE MARTWA STREFA || Kostnica.Com.PL

Dzieci zapomniane przez Boga – Graham Masterton powraca #PATRONUJEMY

Dzieci zapomniane przez Boga – Graham Masterton

Przełożył Piotr Kuś

ISBN 978-83-8188-105-0

TO ŻYJE!

W ostatnim czasie Graham Masterton serwował nam głównie powieści ze swojego cyklu thrillerów o przygodach Katie Maguire. Teraz zaś w końcu wraca do tego, co wychodzi mu najlepiej: rasowego horroru o nieczystych siłach i dziwacznych wydarzeniach, mocno pomieszanego z seksualną stroną ludzkiego życia. Nie jest to horror dla wszystkich, a na pewno nie dla wrażliwych – taka już specyfika tego pisarza – ale jeśli lubicie jego prozę, „Dzieci zapomniane przez Boga” to lektura, której powinniście poświęcić uwagę.

Młoda kobieta zaczyna mieć ostre bóle brzucha. Trafia do szpitala, ale na pytania lekarzy o ewentualną ciążę odpowiada, że niedawno miała aborcję, a od tamtej pory nie była z mężczyzną. Wkrótce jednak okazuje się, że jednak w jej brzuchu rozwija się płód i to tak zdeformowany, że lekarze przestrzegają ją przed oglądaniem go nawet na USG. Ciąża zostaje przerwana, dziecko wydobyte, umiera… Koniec? Dopiero początek, bo wbrew wszystkiemu to coś, co trudno nawet nazwać człowiekiem żyje. A na dodatek wkrótce w szpitalach przybywa podobnych przypadków…

Tymczasem w londyńskich kanałach coś zaczyna się dziać. Coś dziwnego i śmiertelnie niebezpiecznego. Czy obie sprawy mogą się łączyć?

To już ustalić muszą detektywi Dżamila Patel i Jerry Pardoe, którzy znów łączą siły i wkraczają do akcji. Co jednak dzieje się w Londynie? Prawda może być o wiele bardziej przerażająca, niż ktokolwiek mógłby sądzić, a co gorsza o wiele bardziej katastrofalna w skutkach, niż mogłoby się to wydawać…

Dwa lata temu na sklepowych półkach pojawił się udany horror Mastertona, „Wirus”. Nastrojowa powieść w klimatach „Futerek”, jednego z najlepszych odcinków drugiego sezonu „Mistrzów Horroru” zdawała się być samodzielnym, niezależnym dziełem i takim właśnie była, aż do dziś. Teraz jednak czytelnicy mogą poznać dalsze losy bohaterów tamtej książki. I to zarazem w powieści jeszcze mroczniejszej i mocniejszej, niż jej poprzedniczka.

„Dzieci zapomniane przez Boga” to rzecz, która miłośnikami Mastertona nie wstrząśnie. Przez lata zaserwował nam tyle mocnych wizji, tak sugestywnych, że autentycznie obrzydliwych czy bolesnych, że nie zdoła już niczym zaskoczyć. Ale dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z jego prozą, znajdzie się tu wiele mocnych elementów. O tym trzeba pamiętać, ale przecież za to i za klimat przede wszystkim kocha się prozę autora. Masterton miewa dziwne pomysły i kiepskie rozwiązania fabularne, że już o niektórych zakończeniach nie wspomnę (który autor horrorów ich nie ma, prawda?), ale nastrój panujący na stronach jego dzieł, brutalność i trafność opisów sprawiają, że reszta przestaje mieć znaczenie.

Na szczęście „Dzieci…” to horror zarówno dobrze napisany, jak i pomyślany. Kawał typowego straszaka, który czyta się szybko, lekko i z napięciem. Na wakacyjne popołudnia z książką w ręku czy na zbliżające się jesienne ponure dni to rzecz, jak znalazł. I przy okazji daje nadzieję, że zrobi się z tego jakaś ciekawa seria na miarę „Manitou”.

Michał Lipka

Do londyńskiego szpitala trafia młoda kobieta cierpiąca na straszliwe bóle brzucha. Dowiaduje się, że jest w ciąży. Lekarze odbierają zdeformowany płód. Wbrew logice i wiedzy współczesnej medycyny nowo narodzony organizm żyje…

Podobne płody pojawiają się i w innych szpitalach…

Gemma Bright, kobieta nadzorująca system kanalizacyjny Londynu, podczas jednej z podziemnych inspekcji doświadcza niepojętego zdarzenia. Ucieka w panice na powierzchnię, ale w zaistniałym zamieszaniu znika jej szef. Odnaleziony wkrótce w kanałach, nie ma nóg ani oczu.

Detektywi Jerry Pardoe i Dżamila Patel (poznani w powieści WIRUS) znów łączą siły, by powiązać ze sobą koszmar z kanałów ze zdeformowanymi płodami. Czy uda im się rozwiązać ponurą zagadkę i ocalić Londyn przed katastrofą.

GRAHAM MASTERTON pracował jako reporter i redaktor w czasopismach „Mayfair” i „Penthouse”. W roku 1976 debiutował horrorem Manitou, który stał się światowym bestsellerem. Napisał ponad 100 książek, które przełożono na 18 języków i wydano w 27 milionach egzemplarzy. Jego powieści otrzymały wiele międzynarodowych nagród, m.in. Edgar Allan Poe Award. Oprócz horrorów Masterton pisze thrillery, powieści historyczne, romanse i poradniki seksuologiczne.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *