Pętla – W. & W. Gregory - KOSTNICA - POZORNIE MARTWA STREFA || Kostnica.Com.PL

Pętla – W. & W. Gregory

PĘTLA NAPINA SIĘ I ZACISKA

The pain, the pain is everywhere;

Betrayal, loss of trust.

The King done in by his Lady Fair,

Done in by love and lust.

Our day is almost over,

As the noose gets tight and tighter

– Gregory Itzin

W. & W. Gregory. Kojarzycie go – tak, bo to jeden autor jest – pewnie jako autora serii „Dwuświat”, niektórzy pewnie zetknęli się z jego bardziej przyziemnym obliczem w „Uznaniu”, a teraz daje się nam poznać też, jako twórca kryminału / thrillera. I? Tytuł „Pętla” to rzecz o tyle typowa, co i obiecująca. A środek? Całkiem dobry, sprawnie napisany – no rzetelna gatunkowa robota dla tych, którzy takie klimaty lubią.

Jest ich dwóch. Piotr i Mateusz to dwaj przyjaciele z długoletnim stażem. Dzieli ich wiele, bo ten pierwszy jest wierzący, ten drugi to ateista, ale łączy ich jeszcze więcej. I, jak się wkrótce okaże, zbyt wiele, bo ukochana Piotra okazuje się mieć romans z Mateuszem. I w cieniu tych rewelacji odbywa się wspólny wypada kumpli nad Jezioro Czarcie – czy jak kto woli Oko Diabła – gdzie wydarzyć może się wiele, a podobno i wszystko. I zaczyna się dziać i… Czy błędy można naprawić? A może pętla zaciśnie się na szyi już na wieki? A jeśli tak, to czyjej?

Jak Gregory pisze, wiecie jeśli czytaliście coś z jego dzieł – poprawnie. Przyzwoicie. Ale w thrillerowej estetyce chyba lepiej się odnalazł, bo lepiej mu to wychodzi. W ogóle ta książka fajnie się prezentuje, bo ma to, czego często brakuje podobnym tytułom – czyli konstrukcję opartą na szkielecie obyczajowej historii o przyjaźni, miłości i zdradzie. Relacje między bohaterami, uczucia, niby prosta i oczywista rzecz, a robi robotę, bo jednak pozwala zbliżyć się do postaci, wczuć i przejąć.

A thrillerowo? Kryminalnie? Też spoko jest, fajnie, że to idzie jednak drogą inną, niż zbrodnia-tajemnica-konfrontacja. I fajnie, że miewa momenty zahaczające o horror. Że bywa z klimatem i napięciem. Okej, nie jest to książka, która by straszyła czy okazała się jakoś mocna – przynajmniej nie dla mnie – ale za to wchodziła całkiem lekko i przyjemnie. Więc kto te klimaty lubi, niech sięga śmiało.

Michał Lipka

W życiu czterdziestoletniego Piotra są trzy wartości najcenniejsze i niezbywalne: głęboka wiara w Boga, miłość do partnerki oraz wieloletnia i szczera przyjaźń z Mateuszem – zadeklarowanym ateistą. Jak co roku, Piotr i Mateusz w towarzystwie dwóch kumpli wybierają się na męską wyprawę. Coś jednak kładzie się cieniem na ich wyjeździe. Piotr dusi w sobie wściekłość, bo właśnie się dowiedział, że jego ukochaną i przyjaciela połączył sekretny romans. Miejsce tegorocznej wycieczki jest niezwykłe i tajemnicze. To słynne łotewskie Jezioro Czarcie, zwane też Okiem Diabła, gdzie podobno wszystko może się zdarzyć. I faktycznie się wydarza…

Tytuł: Pętla

Autor: W. & W. Gregory

Wydawnictwo Opener

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *