Saal – Grzegorz Wielgus - KOSTNICA - POZORNIE MARTWA STREFA || Kostnica.Com.PL

Saal – Grzegorz Wielgus

MARIONETKA W RĘKACH NAJEMNIKA

„Saal” to thriller sensacyjny jakich wiele. Mogłem powiedzieć to po spojrzeniu na okładkę, chociaż książki po okładce oceniać nie należy, mogłem powiedzieć to także, kiedy tylko spojrzałem na blurb. I mogę powiedzieć też teraz, gdy już zapoznałem się z całością. Tyle, jeśli chodzi o fabułę. Za to na plus należy zaliczyć, że rzecz jest całkiem sprawnie napisana i na pewno miłośników takiej literatury, którzy czują niedosyt podobnych opowieści, nie rozczaruje.

Wyjazd wypoczynkowy. Przysługa. Koszmar. Tak w skrócie można opisać to, co spotyka Alicję. Miała odpocząć od pracy, wyświadczyła przyjacielowi przysługę, ale niektórych przysług lepiej jest nie wyświadczać. Gdy w ręce kobity przypadkiem trafia tajemnicza przesyłka, wszystko zmienia się w walkę o przetrwanie. Przeciwnikiem jest grupa przestępcza, a dokładniej wyszklony najemnik Saal, który ma odzyskać paczkę. Za wszelką cenę, oczywiście. Alicja staje się marionetką w jego rękach, a od jej zachowania zależeć będzie życie jej i jej najbliższych…

Jak pisałem na wstępie, „Saal” to rasowy, typowy thriller sensacyjny. W tym miejscu należy więc chyba doprecyzować też jeden prosty detal: a mianowicie, że mamy tu do czynienia z rasową męską literaturą. Owszem, obsadzenie kobiety w roli głównie może też przypaść do gustu płci pięknej, która lubi dynamiczne opowieści akcji z heroinami u steru, ale cała reszta to po prostu męska rozrywka.

Gangsterzy, najemnik, tajemnicza przesyłka, akcja, zagrożenie… Znacie to. I to dostajecie. Nieźle napisane, całkiem szybkie w odbiorze, pozbawiona ambicji, ale i ambicji nikt w tego typu literaturze przecież nie szuka, prawda? Jest za to niezła zabawa dla tych, którzy takie schematy lubią. Nic, co przełamałoby konwencję czy wyszło poza zachowawczą, p[oprawnie napisaną literaturę, ale i o tego typu dzieła we współczesnym thrillerze i sensacji coraz trudniej, więc „Saal” pod tym względem wypada całkiem nieźle.

Michał Lipka

18 kwietnia do księgarń trafi również „Saal” – najnowsza książka Grzegorza Wielgusa, autora „Krzyżowca” oraz dobrze przyjętego przez czytelników cyklu o Bracie Gotfrydzie. „Saal” to dynamiczny, trzymający w napięciu kryminał z zaskakującymi zwrotami akcji, który czyta się jednym tchem!

Nie uciekniesz. Nie ukryjesz się. On już złapał Twój trop.

Wyjazd w Gorce miał być dla Alicji wytchnieniem od pracy, a wyświadczenie przysługi przyjacielowi tylko nieznaczną komplikacją weekendowych planów. Jednak jeden telefon zmienił beztroską wycieczkę w koszmar.

Przez tajemniczą przesyłkę, która przypadkiem znalazła się w jej rękach, kobieta staje się celem potężnej grupy przestępczej. Jej śladem podąża Saal – uzbrojony, doskonale wyszkolony najemnik, który ma tylko jedno zadanie: odzyskać paczkę za wszelką cenę. Aby przetrwać, Alicja musi wypełniać jego polecenia – inaczej wyda na siebie oraz najbliższych wyrok śmierci.

Czas rozpocząć polowanie.

Grzegorz Wielgus – jako autor zadebiutował w 2016 roku powieścią „Krzyżowiec”. Nakładem wydawnictwa Initium ukazały się dwie jego kolejne książki – „Pęknięta korona” oraz „Czarcie słowa” – należące do cyklu powieściowego „Brat Gotfryd”. Jest  miłośnikiem fantastyki, średniowiecza oraz gier fabularnych. Prowadzi również spotkania o tematyce historycznej i fantastycznej w krakowskich lokalach.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *