The Conjuring 3 – Obecność 3: Na rozkaz diabła – DVD / BLU-RAY PATRONUJEMY - KOSTNICA - POZORNIE MARTWA STREFA || Kostnica.Com.PL

The Conjuring 3 – Obecność 3: Na rozkaz diabła – DVD / BLU-RAY PATRONUJEMY

TRZECIE STARCIE

Współczesne filmy grozy nie mają zbyt wiele do zaoferowania. Nie straszą, nie porywają, brak im nawet klimatu. Na tym tle seria „Obecność” wypada wyjątkowo dobrze. Szczególnie, gdy porównać je z „Paranormal Activity”, „Naznaczonym” czy „Sinister”, które okazały się sporym zawodem. Teraz na rynku pojawiła się trzecia część cyklu i chociaż nie jest już tak udana, jak dwie poprzednie, nadal to kawał całkiem udanego straszaka dla miłośników gatunku.

Lata 80. Ed i Lorraine Warrenowie starają się uratować opętanego chłopca. Chłopak siostry dziecka, Arne, decyduje się na nieoczekiwany krok: pozwala by demon trafił do niego. Chłopiec zostaje ocalony, ale koszmar dopiero się zaczyna, bo wkrótce Arne dopuszcza się morderstwa. Utrzymuje jednak, że to nie on go dokonał, a zamieszkujący jego ciało diabeł. Ale czy rzeczywiście tak było? I czy zwykłe dochodzenie może pozwoli odkryć prawdę?

„Obecność debiutowała w roku 2014 i chyba nikt nie spodziewał się, że ta kolejna produkcja od Jamesa Wana, który wcześniej dał nam pierwszą i trzecią „Piłę” czy cykl „Naznaczony”, stanie się początkiem nie tylko nowej serii, ale i całego uniwersum. A teraz proszę, mamy już trzy obecności, również trzy części „Annabelle”, a także „Zakonnicę” i „Topielsko”. I może nie wszystkie te filmy są równie udane, ale trzeba twórcom oddać jedno: stworzyli najciekawszą markę horrorową od dawna. Tym ciekawszą, że opartą na rzekomo autentycznych wydarzeniach.

Z wiarą w ten autentyzm bym jednak nie przesadzał. Seria oparta jest na losach małżeństwa Warrenów, znanych specjalistów od zjawisk paranormalnych, którzy napisali niejedną książkę (czytałem dwie z nich i większość spraw, jak i fotografii była wręcz śmieszna). Pamiętajmy jednak, że to oni również badali wydarzenia w Amityville, które uznawali za prawdę, chociaż – jak każdemu chyba wiadomo – okazały się one oszustwem. Nie zmienia ta jednak faktu, że życie małżeństwa stanowi świetną kanwę dla horrorów i w dobrym stylu wykorzystano to w „Obecności”.

Trzecia część serii oparta jest na sprawie Arne Cheyenne’a Johnsona, pierwszego przypadku, gdzie obronę oparto na próbie udowodnienia, że sprawca dokonał zbrodni w wyniku opętania przez złego ducha. Na tej kanwie powstał całkiem sprawnie zrealizowany straszak, który naprawdę przyjemnie się ogląda, ma całkiem udany klimat, a dobra gra aktorka (głównie Very Farmigi) dopełnia całości. Poza tym to całkiem widowiskowe kino. Czy straszy? O to musicie zapytać kogoś innego, bo ja na horrorach nie potrafię się bać, ale na pewno jest nastrojową rozrywką. A wydanie DVD wzbogacone zostało o dodatek przybliżający nam prawdziwą historię stojącą za wydarzeniami z filmu.

Reasumując, „Obecność 3: Na rozkaz diabła” to dobra część dobrej serii. Kto polubił cykl i jego spin-offy, będzie z seansu zadowolony. Czyli jak znalazł na październikową aurę i nadchodzące wielkimi korkami Halloween.

Michał Lipka

TRZECIA CZĘŚĆ PRZERAŻAJĄCEJ SERII NA DVD I BLU-RAY™ OD 15 WRZEŚNIA

Najnowsza odsłona serii Obecność to budząca grozę historia przerażającego morderstwa i nieznanych złych mocy. Wstrząsnęła ona nawet doświadczonymi badaczami spraw paranormalnych Edem i Lorraine Warrenami. Ten jeden z najbardziej zdumiewających przypadków w ich karierze zaczyna się od walki o duszę młodego chłopca. Wkrótce małżeństwo staje w obliczu czegoś, z czym jeszcze nie miało do czynienia. Dochodzi do bezprecedensowego procesu – po raz pierwszy w historii Stanów Zjednoczonych podejrzany o morderstwo broni się, twierdząc, że był opętany przez demona.

Twórcy biorą na warsztat faktyczną sprawę Arne Cheyenne Johnsona z roku 1981, stanowiącą pierwszy znany proces sądowy, w którym oskarżony bronił się twierdząc, że sam stał się ofiarą opętania przez diabła. Znana z poprzednich części formuła horroru o nawiedzonym domu zostaje zastąpiona przez opowieść o paranormalnym śledztwie.

Wiedziałem, że następna Obecność będzie musiała wyglądać zupełnie inaczej niż dwa poprzednie filmy, w przeciwnym razie seria nigdy by się nie rozwinęła. Kolejny film o nawiedzonym domu mógłby sprawiać wrażenie powtórki z rozrywki. Byłem zdeterminowany, żeby wraz z moim zespołem tchnąć w serię powiew świeżości. Nowa odsłona musiała być wyjątkowa” – tłumaczy reżyser pierwszych dwóch filmów James Wan.

Odejście od sprawdzonej konwencji to nie koniec zmian. Obecność 3: Na rozkaz diabłastanowi również pierwszy film w serii, w którym na stanowisku reżysera nie zasiadł autor poprzednich części. Zastąpił go znany z rozgrywającego się w tym samym uniwersum horroru Topielisko. Klątwa La Llorony Michael Chaves. Sam James Wan, który nadzorował pracę z pozycji producenta, nie szczędził pochwał swojemu zastępcy. „Bardzo go lubię i uważam, że jest bardzo bystry. Obserwowałem, jak rozwijał się jako filmowiec podczas pracy nad Klątwą La Llorony i czułem, że jego kreatywność i wrażliwość są tym, czego potrzebowała Obecność. Michael ma mnóstwo energii i umie ją wykorzystać. Wie też, jak zarządzać planem filmowym. Świetnie było obserwować, jak przekłada doświadczenia z poprzedniej produkcji na pracę nad tym filmem”.

Pewne rzeczy pozostają jednak na swoim miejscu. Obecność 3: Na rozkaz diabłato powrót charyzmatycznej pary aktorów, znanych z poprzednich części Patricka Wilsona oraz Very Farmigi. „Związek i wzajemna miłość Eda i Lorraine stanowią serce tej franczyzy. Dlatego te filmy są wyjątkowe na tle innych horrorów. To opowieść o miłości.” – opowiada Farmiga.

Poza odtwórcami ról pierwszoplanowych, w filmie występują również Ruairi O’Connor (Hiszpańska księżniczka), Sarah Catherine Hook (Monsterland) i Julian Hilliard (Nawiedzony dom na wzgórzu).

DODATEK SPECJALNY W WYDANIU DVD:

  • Z powodu opętania – dogłębne spojrzenie na fakty, które stały się inspiracją filmu

DODATKI SPECJALNE W WYDANIU BLU-RAY™:

  • Z powodu opętania – dogłębne spojrzenie na fakty, które stały się inspiracją filmu
  • Okultystka – poznaj nową upiorną postać Uniwersum Obecności
  • Egzorcyzmy strachu zanurz się w tajniki produkcji i przerażającą początkową scenę egzorcyzmów
  • DC Horror przedstawia:Obecność: Kochanek #1 – komiks wideo, zgłębiający uniwersum Obecności

Obecność 3: Na rozkaz diabła

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It to nadchodzący amerykański horror, w reżyserii Michaela Chavesa, ze scenariuszem Davida Lesliego Johnsona-McGoldricka z opowiadania Johnsona-McGoldricka i Jamesa Wana.

« z 2 »

Chociaż wcześniej miał się ukazać we wrześniu, kinowa premiera The Conjuring: The Devil Made Me Do It została nieoczekiwanie przełożona z powodu pandemii COVID-19.
Premierę zapowiedziano na 4 czerwca 2021 r.

Patrick Wilson i Vera Farmiga powracają w roli Eda i Lorraine Warrenów pod kierownictwem Michaela Chavesa. W filmie występują także Ruairi O’Connor, Sarah Catherine Hook i Julian Hilliard.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *